Historia sekcji

Historia kobiecej sekcji Klubu Sportowego Raszyn sięga 2007 roku, kiedy to grupa uczennic lokalnego gimnazjum wystąpiła z prośbą do zarządu o utworzenie drużyny piłkarskiej. We wrześniu podanego wyżej roku odbył się pierwszy trening zawodniczek pod okiem trenera Łukasza Wojciechowskiego. Warto zaznaczyć, że we wrześniu 2016 roku minęło dokładnie 9 lat od kiedy jest on trenerem pierwszej drużyny kobiet w naszym klubie.

Co można powiedzieć o naszej historii? Przede wszystkim to, że nasza sekcja rozwija się równie prężnie jak cały kobiecy futbol w Polsce. Na początku abyśmy mogły rozegrać sparing należało jechać samochodem ponad 100 km, bo tak mało było drużyn w województwie. Teraz jest w Polsce aż 16 grup III-ligowych a w sezonie 2016-2017 pojawiły się również grupy IV-ligowe. Kobiecy futbol w naszej gminie rozwija się równie dynamicznie dzięki czemu możemy pochwalić się drużynami seniorek, juniorek młodszych oraz młodziczek.

We wrześniu 2011 w naszym klubie została założona pierwsza drużyna młodzieżowa dziewczynek. W jej skład wchodziły zawodniczki z roczników 1998-2000 a Trenerką była ówczesna zawodnicza drużyny seniorskiej Magdalena Woźniak. W roku 2014 po 4 latach istnienia sekcji, wychowanki przeszły pod sztandar pierwszej drużyny. Znowu we wrześniu, lecz tym razem 2013 roku powstała sekcja młodziczek a dziś juniorek młodszych. Zrzesza ona zawodniczki urodzone w latach 2001-2003. Prowadzona jest ona przez zawodniczkę pierwszej drużyny- Iwonę Boros. W maju poprzedniego roku (2016 przyp. red.) udało się nam utworzyć drużynę młodziczek, w której występują dziewczynki z roczników 2004-2007. Trenerkami tej grupy są Iwona Boros oraz Sylwia Młodzianowska.

Łącznie przez 9 lat treningów przez pierwszą drużynę przewinęło się w sumie ponad 220 zawodniczek. Jak widzimy liczba ta zdecydowanie robi wrażenie. Jeżeli do tego dodamy pozostałe sekcje kobiece w KS Raszyn możemy swobodnie mówić o ponad 350 zawodniczkach, które spróbowały swoich sił w naszych barwach. (statystyka na październik 2016 roku).

Może teraz parę słów o naszych największych osiągnięciach. W sezonie 2011/2012 mogłyśmy poszczycić się tytułem Halowego Wicemistrza Mazowsza w kategorii wiekowej OPEN. Było to pierwsze większe osiągnięcie kobiecej piłki w Raszynie. W sezonie 2014/2015 udało nam się zdobyć ponownie II miejsce w Halowych Mistrzostwach Mazowsza w kategorii OPEN. Warto jednak zauważyć, że wtedy jeszcze jako II ligowe zawodniczki rywalizowałyśmy z przeciwniczkami występującymi na poziome I ligi jak i również Ekstraligi. Sezon 2014/2015 okazał się bardzo szczęśliwy dla naszych zawodniczek, ponieważ w końcu udało się zrealizować cel stawiany od kilku lat czyli awans do I ligi. W sezonie 2015/2016 natomiast udało nam się zdobyć Puchar Polski na szczeblu wojewódzkim oraz awansować do 1/8, gdzie uległyśmy dopiero Ekstraligowemu zespołowi AZS PSW Biała Podlaska. Należy jednak pamiętać, że największym naszym sukcesem jest prężnie rozwijająca się kobieca piłka w naszym klubie oraz to że z roku na rok, miesiąca na miesiąc oraz dnia na dzień nasze dziewczyny czynią progres piłkarski i podnoszą swoje umiejętności.

Swoje ligowe występy rozpoczęłyśmy od sezonu 2009/2010, gdzie 9 września zmierzyłyśmy się z naszym pierwszym ligowym przeciwnikiem- Pogonią Siedlce. Był to występ na poziomie II ligi kobiet. W sumie na tym stopniu rozgrywek występowałyśmy przez 6 lat a w ciągu ostatnich 3 z nich walczyłyśmy o awans, niestety zabrakło wtedy jeszcze doświadczenia oraz szczęścia. Finalnie w sezonie 2014/2015 cel postawiony przez sztab szkoleniowy oraz zawodniczki został osiągnięty. Po kilku latach ciężkiej pracy oraz litrach potu spływających po czołach naszych dziewczyn na treningach mogłyśmy się cieszyć z upragnionego awansu do I ligi kobiet. Pierwszy sezon rozgrywek był dla nas pełen niespodzianek, musiałyśmy przyzwyczaić się do zasad panujących dla tym poziomie ligowym. Runda wiosenna była zdecydowanie lepsza w naszym wykonaniu, dzięki czemu udało nam się utrzymać na tym poziomie ligowym. Takim oto sposobem znajdujemy się wśród najlepszych 32 zespołów w Polsce. A jak będzie teraz? Tutaj historia się piszę. Zapraszamy do pisania jej razem z nami!

• sezon 2009/2010- II liga kobiet gr. mazowiecka
  • sezon 2010/2011- II liga kobiet gr. mazowiecka